Wakacje w Planetarium

Serdecznie zapraszamy grupy zorganizowane do składania rezerwacji telefonicznych pod numerem 32 745 04 04 wew. 2. Oferta dostępna od 24.06.2024 r.

lato.jpg

W wakacje Planetarium - Śląski Park Nauki nie odpoczywa. Serdecznie zapraszamy zarówno klientów indywidualnych jaki i grupy zorganizowane do odwiedzenia naszych ekspozycji oraz skorzystania z seansów już od 24 czerwca 2024 r.

Ekspozycje w Parku Nauki

Astronomia dla najmłodszych - środa, czwartek 10:30 i 12:00, dedykowana dzieciom od 6 roku życia, wersja 45 minutowa, ekspozycja może przyjąć jednocześnie 5 grup po 10 osób. Wejście na ekspozycję możliwe tylko z przewodnikiem. Usługa przewodnika wliczona w cenę biletu. Cena 8 zł/os.

Zapraszamy na skróconą wersję ekspozycji Astronomia dedykowanej wszystkim tym, dla których Astronomia zawsze wydawała się wiedzą tajemną, w szczególności najmłodszym odbiorcom. To świetna okazja, aby prześledzić życie gwiazd, wybrać się na kosmiczny spacer, czy spojrzeć przez prawdziwy teleskop. Porównamy także obraz jaki można dostrzec w świetle widzialnym, z tym widzianym w podczerwieni. Tutaj znajdziemy odpowiedzi na pytania: „Którą planetą Układu Słonecznego jest  Ziemia?”, „Czym jest jednostka astronomiczna i rok świetlny?”,  „Na czym polega grawitacja i jak wpływa na ruch w Układzie Słonecznym?”. Chociaż tematyka jest naukowa, to Przewodnicy przekazują wiedzę w sposób prosty i zrozumiały odpowiedni dla osób powyżej 6 roku życia.

 

Astronomia dla zaawansowanych - wtorek, piątek 10:30 i 13:00, dedykowana osobom dorosłym oraz dzieciom i młodzieży od 11 roku życia, czas zwiedzania wystawy około 1h 30 min, ekspozycja może przyjąć jednocześnie 5 grup po 10 osób. Wejście na ekspozycję możliwe tylko z przewodnikiem. Usługa przewodnika wliczona w cenę biletu. Cena bilet ulgowy 8 zł/os, bilet normalny 12 zł/os.

Zapraszamy na interaktywne stanowiska prezentujące zagadnienia związane z astronomią. Nasi goście będą mogli prześledzić życie gwiazd,  dowiedzieć się nieco więcej o promieniowaniu kosmicznym, porównać widma różnych źródeł światła, zobaczyć instrumenty astronomiczne, między innymi lunety, teleskopy czy celostat. Jedną z największych atrakcji tej ekspozycji jest spacer wśród gwiazd w okularach 3D.

 

Geofizyka dla najmłodszych - środa, czwartek 10:30 i 12:00, dedykowana dzieciom od 6 roku życia, wersja 1 godzinna, ekspozycja może przyjąć jednocześnie 6 grup po 10 osób. Wejście na ekspozycję możliwe tylko z przewodnikiem. Usługa przewodnika wliczona w cenę biletu. Cena 12 zł/os.

Zapraszamy na skróconą wersję ekspozycji Geofizyka dedykowanej najmłodszym odbiorcom, na której prezentowane są zjawiska związane z sejsmologią i meteorologią.

Na interaktywnych stanowiskach można przeżyć symulowane trzęsienie ziemi, zobaczyć i usłyszeć prawdziwe błyskawice  generowane przez cewkę Tesli, wcielić się w role prezentera pogody. Po wejściu do specjalnych komór, zwiedzający przenoszą się w różne strefy klimatyczne, aby następnie móc zobaczyć kolumnę pogodową generującą zjawiska pogodowe takie, jak mgła, chmury, deszcz, śnieg i trąba powietrzna.

Chociaż tematyka jest naukowa, to Przewodnicy przekazują wiedzę w sposób prosty i zrozumiały odpowiedni dla osób powyżej 6 roku życia.

 

Geofizyka dla zaawansowanych - wtorek, piątek 10:30 i 13:00, dedykowana osobom dorosłym oraz dzieciom i młodzieży od 11 roku życia, czas zwiedzania wystawy około 2h, ekspozycja może przyjąć jednocześnie 6 grup po 10 osób. Wejście na ekspozycję możliwe tylko z przewodnikiem. Usługa przewodnika wliczona w cenę biletu. Cena bilet ulgowy 12 zł/os, bilet normalny 18 zł/os.

Zapraszamy na ekspozycję, na której prezentowane są zjawiska związane z sejsmologią i meteorologią.
Na interaktywnych stanowiskach można przeżyć symulowane trzęsienie ziemi, zobaczyć i usłyszeć prawdziwe błyskawice generowane przez cewkę Tesli, a także być świadkiem powstawania chmur i opadów atmosferycznych. Po wejściu do specjalnych komór zwiedzający przenoszą się na chwilę w różne strefy klimatyczne,  a stanowisko z niemal dwumetrowej średnicy ekranem kulistym pozwala na sprawdzenie jak z kosmosu wygląda Ziemia i inne planety Układu Słonecznego.

 

Oprócz tego oczywiście zapraszamy do skorzystania z naszych wyjątkowych atrakcji:

 
Symulator Lotów Kosmicznych:

https://www.planetarium.edu.pl/wydarzenie-szczegoly.html?wcmsid=11

406 kilometrów – na taką wysokość zabiera pasażerów pięć ultranowoczesnych symulatorów lotu. Jednoosobowe kapsuły mają możliwość obrotu we wszystkich kierunkach, fotele zostały wyposażone w siłowniki, a kosmiczni turyści w czasie lotu korzystają z gogli VR. To wszystko sprawia, że odczucia z wirtualnego lotu do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej są niezwykle realistyczne. Pasażerowie doświadczają drgań, przeciążeń, a także chwilowo, stanu nieważkości. Lot symulatorem to także niezwykła okazja do tego, by zobaczyć z lotu ptaka Park Śląski i otoczenie Planetarium – Śląskiego Parku Nauki.


Camera Obscura:

https://www.planetarium.edu.pl/wydarzenie-szczegoly.html?wcmsid=17

Winda Camery Obscury wyjeżdża spod ziemi i zabiera zwiedzających na wysokość 25 metrów. Znad linii drzew otaczających Planetarium – Śląski Park Nauki widać panoramę Parku Śląskiego i otaczających go miast. W pogodne dni można zobaczyć także góry. Wieża w Planetarium – Śląskim Parku Nauki nie jest jednak zwykłym punktem widokowym. Na pasażerów windy czeka na szczycie niespodzianka, która jest związana z bardzo starym instrumentem optycznym, z którego korzystał sam Leonardo DaVinci…

 

Sala Planetarium

Seanse popularnonaukowe - poniedziałek, środa, czwartek i piątek 10:30, 12:00, 13:30, dedykowane dzieciom od 6 roku życia, 15:00, 16:30, 18:00 przeznaczone dla młodzieży i osób dorosłych. Większość seansów składa się z dwóch części – pierwsza to prowadzona na żywo przez lektora w języku polskim wędrówka po aktualnym niebie. Część druga to projekcja w języku polskim. Czas trwania  to około 45 min. Seanse prezentowane są zgodnie z harmonogramem. Pracownik przyjmujący rezerwację pomoże Państwu dopasować tytuł seansu do oczekiwań odbiorców. 

 

Ponadto w czasie wakacji odbędą się także ciekawe wydarzenia:

31.08.2024 - Koncert Marty Król oraz Pawła Tomaszewskiego – koncert w ramach cyklu „GwJAZZdy w Planetarium”. Więcej informacji wkrótce.

Do zobaczenia w Planetarium!