Nauka i badania
Działalność Planetarium służy inspirowaniu dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych w rozwijaniu swoich pasji poprzez poszerzanie wiedzy i umiejętności z dziedziny astronomii oraz nauk przyrodniczych.
Jak chcemy to osiągnąć?
Chcemy przede wszystkim inspirować. W społeczeństwie informacyjnym samodzielne zdobywanie wiedzy nie jest tak trudne jak jeszcze pół wieku temu. Niezwykle ważny jest jednak pierwszy impuls - zapalenie wewnętrznej iskry, która rozbudza pasję. Poprzez działanie na wyobraźnię, zrozumiałe dla każdego prezentowanie osiągnięć nauki i technologii, a także wskazywanie na potęgę ludzkiego umysłu chcemy, by Planetarium – Śląski Park Nauki było dla każdego pierwszym krokiem w poznawaniu tajemnic Wszechświata. W naszej misji wspieramy także nauczycieli – dla wielu znanych polskich uczonych wizyta z wycieczką szkolną w Planetarium Śląski było pierwszym kontaktem ze światem nauki – jednym zdarzeniem, które wpłynęło na całe ich późniejsze życie.
Co robimy?
Wizyta w Planetarium – Śląskim Parku Nauki to interaktywna podróż od wnętrza naszej planety, poprzez jej atmosferę, aż do najdalszych zakątków kosmosu. Zwiedzający mogą poczuć trzęsienie ziemi, zapoznać się z działaniem instrumentów naukowych, zobaczyć, jak wygląda z kosmosu Ziemia i inne ciała niebieskie, zanurzyć się w wirtualnych gwiazdach, poczuć na sobie warunki panujące w różnych strefach klimatycznych, czy odbyć symulowany lot kosmos w specjalnej kapsule. W Sali Planetarium pod na największym ekranem sferycznym w Polsce prezentujemy zarówno pokazy popularnonaukowe jak i prowadzimy zajęcia dydaktyczne dla szkół. A wszystko to przy pomocy najnowocześniejszej aparatury projekcyjnej na świecie. Planetarium – Śląski Park Nauki prowadzi również pozalekcyjne koła zainteresowań dla młodzieży. Od początku działania jesteśmy silnie związani z Regionem. Współpracujemy nie tylko z placówkami oświatowymi, lecz także naukowymi i kulturalnymi.
Nowe instrumenty obserwacyjne
Dzięki środkom z budżetu Województwa Śląskiego nasze Planetarium wzbogaicło się o dwa nowoczesne urządzenia obserwacyjne: teleskop optyczny oraz radioteleskop.
- Pod kopułą Obserwatorium Astronomicznego znajduje się nowoczesny teleskop PlaneWave CDK-700, ze zwierciadłem o średnicy 70 cm. To jedno z największych urządzeń obserwacyjnych tego typu w Polsce. Teleskop jest wyposażony w nowoczesną kamerę astronomiczną (FLI Keppler KL4040) oraz w zestaw filtrów i okularów pozwalających na obserwacje wizualne. Urządzenie jest wykorzystywane w obserwacjach przeglądowych uzupełniających obserwacje kosmicznych teleskopów takich jak GAIA oraz do obserwacji gwiazd zmiennych, komet i asteroid. Teleskop również wykonuje zdjęcia galaktyk, mgławic oraz gromad.
- W pobliżu Planetarium - Śląskiego Parku Nauki został zainstalowany Radioteleskop PrimaLuceLab Spider 500A, o średnicy czaszy anteny 5 m. Pozwala on obserwować Słońce, Księżyc i jasne radioźródła oraz wyznaczać rozkład wodoru w ramionach spiralnych Drogi Mlecznej. Prowadzi codzienne obserwacje Słońca, badając korelacje docierającego z niego promieniowania radiowego z aktywnością wizualną Słońca (ilością plam). Radioteleskop to instrument astronomcizncy, któym można dokonywać obserwacji zarówno w dzień jak i w nocy, nawet przy zachmurzonym niebie.
Stacja Meteorologiczna
Od 1 grudnia 1962 roku w odległości około 200 metrów od Planetarium Śląskiego działa powiązana z nim Stacja Meteorologiczna. Pełni ona funkcję stacji klimatologicznej, na której prowadzone są regularne pomiary oraz obserwacje różnych składników pogody, takich jak temperatura powietrza, wilgotność powietrza, ciśnienie atmosferyczne, kierunek i prędkość wiatru czy opady atmosferyczne. Badania prowadzone przez co najmniej 30 lat są niezbędne do oceny klimatu danego miejsca, a dane z kolejnych okresów badawczych służą do analizy jego zmian. Pracownicy Stacji opracowują ekspertyzy dla różnych instytucji, m.in. Parku Śląskiego.
Drugim bardzo ważnym kierunkiem działalności Stacji Meteorologicznej jest dydaktyka. Do celów edukacyjnych służy specjalnie przystosowany ogródek meteorologiczny oraz sala warsztatowa, w której uczniowie podczas warsztatów nie tylko poznają tajniki pracy meteorologa, ale także dokonują sami pomiarów różnych składników pogody, m.in. temperatury i wilgotności powietrza oraz sumy opadów.