Deklaracja dostępności

Planetarium Śląskie zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Deklaracja dostępności dotyczy strony internetowej https://www.planetarium.edu.pl

  • Data publikacji strony internetowej: 
  • Data ostatniej istotnej aktualizacji: 

Stan dostępności cyfrowej

Ta strona internetowa jest częściowo zgodna z załącznikiem do ustawy o dostępności cyfrowej z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności wymienionych poniżej.

Niedostępne treści

Niezgodność z załącznikiem

  • niektóre z grafik nie posiadają tekstów alternatywnych;
  • w niektórych dokumentach może nie być zachowana hierarchiczność nagłówków;
  • niektóre z modułów zintegrowanych mogą nie posiadać wersji kolorystycznych;
  • odpowiednich kontrastów;
  • pełnej nawigacji za pośrednictwem klawiatury;
  • strona nie posiada mapy oraz wyszukiwarki treści;

Przygotowanie deklaracji dostępności

Przygotowanie deklaracji dostępności i jej aktualizacja

  • Data sporządzenia deklaracji:  
  • Data ostatniego przeglądu deklaracji:  

Deklarację sporządziliśmy na podstawie samooceny w oparciu o Listę kontrolną do badania dostępności cyfrowej strony internetowej v. 2.2 (docx, 0,12MB).
Raport z informacjami o samoocenie dostępności

Udogodnienia, ograniczenia i inne informacje

Inne informacje

Jeśli na stronie Planetarium Śląskiego zostaną zauważone błędy, niezgodności będziemy bardzo wdzięczni za ich zgłoszenie na adres: sekretariat@planetarium.edu.pl

Skróty klawiszowe

Na stronie Planetarium Śląskiego można używać standardowych skrótów przeglądarek internetowych do powiększania czcionek, a ponadto: klawisz TAB pozwala na przejście do określonych elementów witryny, SHIFT+TAB powraca do elementu, ENTER wybiera element, ESC zamyka, SPACJA oznacza lub rozwija listy dynamiczne.

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

Wszystkie problemy z dostępnością cyfrową tej strony internetowej możesz zgłosić do Paweł Jędrzejczak i Rafał Bączkowicz — mailowo sekretariat@planetarium.edu.pl lub telefonicznie (32) 745 00 55. Każdy ma prawo wystąpić z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej tej strony internetowej lub jej elementów.
Zgłaszając takie żądanie podaj:

  • swoje imię i nazwisko,
  • swoje dane kontaktowe (np. numer telefonu, e-mail),
  • dokładny adres strony internetowej, na której jest niedostępny cyfrowo element lub treść,
  • opis na czym polega problem i jaki sposób jego rozwiązania byłby dla Ciebie najwygodniejszy.

Na Twoje zgłoszenie odpowiemy najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu 7 dni od jego otrzymania. Jeżeli ten termin będzie dla nas zbyt krótki poinformujemy Cię o tym. W tej informacji podamy nowy termin, do którego poprawimy zgłoszone przez Ciebie błędy lub przygotujemy informacje w alternatywny sposób. Ten nowy termin nie będzie dłuższy niż 2 miesiące. Jeżeli nie będziemy w stanie zapewnić dostępności cyfrowej strony internetowej lub treści, wskazanej w Twoim żądaniu, zaproponujemy Ci dostęp do nich w alternatywny sposób.

Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością

Jeżeli w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej, odmówimy zapewnienia żądanej przez Ciebie dostępności cyfrowej, a Ty nie zgadzasz się z tą odmową, masz prawo złożyć skargę. Skargę masz prawo złożyć także, jeśli nie zgadzasz się na skorzystanie z alternatywnego sposobu dostępu, który zaproponowaliśmy Ci w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej.
Ewentualną skargę złóż listownie lub mailem do:

Nazwa organu odwoławczego: Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika
Adres organu odwoławczego: al. Planetarium 4, 41-500 Chorzów
Adres e-mail organu odwoławczego: sekretariat@planetarium.edu.pl
Telefon organu odwoławczego: (32) 745 00 55

Pomocne mogą być informacje, które można znaleźć na rządowym portalu gov.pl.
Możesz także poinformować o tej sytuacji Rzecznika Praw Obywatelskich i poprosić o interwencję w Twojej sprawie.

Pozostałe informacje

Aplikacje mobilne

Jednostka nie posiada aplikacji mobilnych.

Dostępność architektoniczna

Zapewniono dostęp z poziomu terenu dla osób niepełnosprawnych do nowej części budynku oraz do części historycznej (strefa parteru administracyjnego i poziom sali) poprzez windę zlokalizowaną na wewnętrznym placu planetarium. Na poziom holu historycznej części Planetarium dostęp zapewniono dodatkowym podnośnikiem. Na atrium z zegarem słonecznym zamontowany został podjazd przeznaczony dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Sala projekcyjna planetarium została wyposażona w 12 miejsc z przeznaczeniem dla osób niepełnosprawnych. Przed wejściem do budynku znajdują się dwa oznaczone miejsca parkingowe. W budynku zaprojektowano 3 toalety dla osób niepełnosprawnych (2 w części nowoprojektowanej oraz w części historycznej dostępną z parteru administracyjnego). Dodatkowo w budynku znajdują się elementy dotykowe takie jak ścieżki, elementy ostrzegawcze i mapy tyflograficzne, ułatwiające osobom niewidomym i słabo widzącym poruszanie się po budynku. Do budynku Planetarium można wejść z psem asystującym/przewodnikiem. Pies asystujący/pies przewodnik powinien być odpowiednio wyszkolony i oznaczony, w szczególności powinien posiadać certyfikat potwierdzający status psa asystującego i zaświadczenie o wykonaniu szczepień weterynaryjnych. Pies powinien być na uprzęży u boku właściciela. Za szkody wyrządzone przez psa asystującego/psa przewodnika odpowiada opiekun zwierzęcia.

Dostępność komunikacyjno-informacyjna

W części ekspozycyjnej przy stanowiskach zainstalowano ekrany interaktywne z przeznaczeniem dla osób niedosłyszących, na których dostępna jest opisowa ścieżka dydaktyczna w języku migowym. Dodatkowo każde stanowisko w Parku Nauki posiada krótki opis w alfabecie Braille`a. W roku 2025 planuje się montaż pętli indukcyjnych we wszystkich kasach dostępnych dla odwiedzających. Planetarium Śląskie nie umożliwia skorzystania z pomocy tłumacza języka migowego w kontakcie za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.