Olimpiada Astronomiczna

Olimpiada Astronomiczna to konkurs astronomiczny, organizowany od ponad 60 lat przez Planetarium Śląskie w Chorzowie. Adresowany jest do uczniów szkół średnich, którzy interesują się astronomią i eksploracją kosmosu.

Zawody rozgrywane są w trzech etapach.

Dwie serie zadań pierwszego etapu oraz zadanie obserwacyjne rozwiązywane są w warunkach domowych. Jest zatem czas, aby zawodnicy mogli uzupełnić swoje wiadomości, posiedzieć nad rozwiązaniem zadań teoretycznych no i przeprowadzić obserwacje.

Tematem zadania obserwacyjnego może być jedno z zadań zaproponowanych przez organizatorów lub dowolny inny tematy wymyślony przez zawodnika.

Zawody półfinałowe (II etap) rozgrywane są w kilku miastach Polski, a finał (III etap) rozgrywany jest w ciągu kilku dni w Planetarium Śląskim w Chorzowie. Na tym etapie uczestnicy, oprócz zadań teoretycznych, mierzą się również z obserwacjami nocnego nieba oraz nieba pod sztucznym niebem Planetarium.

Olimpiada Astronomiczna wyłania również reprezentantów naszego kraju na międzynarodowe zawody „International Olimpiad on Astronomy and Astrophysics”.

Jeśli interesujesz się kosmosem i chcesz się sprawdzić, jeśli nie obce Ci są pojęcia deklinacja, parsek czy czarna dziura to Olimpiada Astronomiczna jest dla Ciebie.

 

Olimpiada Astronomiczna (full)