Oferta dydaktyczna dla szkół Planetarium Śląskiego w roku szkolnym 2023/2024

Od 4 marca ruszają zapisy na zajęcia dydaktyczne w maju i czerwcu 2024 r. Rezerwacje prosimy składać telefonicznie pod numerem telefonu 32 745 04 04

 

Sala Planetarium

 

Zajęcia dydaktyczne:

KRÓLESTWO PLANET – poniedziałek 10.00 i środa 10.00

Szkoły podstawowe – klasy 1-3. Czas trwania zajęć 2 x ok. 35 min. Pomiędzy zajęciami przerwa 15 min. Cena: 20 zł/os.

Co można zobaczyć na niebie gdy Słońce idzie spać? Czy Wielki Wóz jest gwiazdozbiorem? Dlaczego nie możemy wylądować na Jowiszu? Na te i wiele innych pytań odpowiemy podczas dwulekcyjnych zajęć dla najmłodszych. Zabierz swoich uczniów w fascynującą podróż przez Układ Słoneczny. Pokażemy im piękno kosmosu i zainspirujemy do zgłębiania wiedzy o wszechświecie. Omawiane treści: Orientacja na sferze niebieskiej – kierunki świata. Gwiazdy i gwiazdozbiory. Zodiak. Układ Słoneczny i jego składniki.


CZTERY PORY ROKU – poniedziałek, środa 12.15 i czwartek 10.00

Szkoły podstawowe - klasy 4-6. Czas trwania zajęć 2 x ok. 40 min. Pomiędzy zajęciami przerwa 15 min. Cena: 20 zł/os.

Dlaczego gwiazdy spacerują po niebie? Kiedy Słońce góruje najwyżej? Jak wraz ze zmianą pór roku zmienia się wygląd nocnego nieba? Na te i wiele innych pytań odpowiemy podczas dwulekcyjnych zajęć pod sferycznym niebem planetarium. Zabierz swoich uczniów w niezapomnianą podróż w czasie i przestrzeni. Pokażemy im wiele zjawisk, na obserwację których musieliby poświęcić wiele dni i nocy. Omawiane treści: Orientacja na sferze niebieskiej. Gwiazdy i gwiazdozbiory. Model geocentryczny budowy świata. Teoria heliocentryczna Mikołaja Kopernika. Ruch obrotowy Ziemi (zmiana dnia i nocy). Ruch obiegowy Ziemi (zmiany pór roku).

 

A JEDNAK SIĘ KRĘCI... – czwartek 12.15 i piątek 10.00

Szkoły podstawowe - klasy 7-8 oraz szkoły ponadpodstawowe. Czas trwania zajęć 2 x ok. 40 min. Pomiędzy zajęciami przerwa 15 min. Cena: 20 zł/os.

Czy Słońce wędruje wśród gwiazd? Czy tą samą drogą podążają inne ciała niebieskie Układu Słonecznego? Od czego zależy oświetlenie Ziemi? Na te i wiele innych pytań odpowiemy podczas dwulekcyjnych zajęć pod sferycznym niebem planetarium. Zabierz swoich uczniów w fascynującą podróż w czasie i przestrzeni. Pokażemy im wiele zjawisk, obserwacja których wymagałaby odległych wojaży. Omawiane treści: Elementy sfery niebieskiej. Ziemia w Układzie Słonecznym. Ruch obrotowy Ziemi (zmiana dnia i nocy). Ruch obiegowy Ziemi (zmiany oświetlenia Ziemi w różnych porach roku i na różnych szerokościach geograficznych).

 

FASCYNUJĄCY KOSMOS – piątek 12.15

Szkoły podstawowe - klasy 7-8 oraz szkoły ponadpodstawowe. Czas trwania zajęć 2 x ok. 40 min. Pomiędzy zajęciami przerwa 15 min. Cena: 20 zł/os.

Co rządzi ruchami planet w Układzie Słonecznym? Jak zmierzyć odległości we Wszechświecie? Gdzie szukać odległych galaktyk? Na te i wiele innych pytań odpowiemy podczas dwulekcyjnych zajęć dla młodzieży. Zabierz swoich uczniów w podróż budującą wyobrażenie o skali Wszechświata. Przedstawimy im różnorodność obiektów na niebie i wyjaśnimy na jakie pytania znajdujemy odpowiedź dzięki ich obserwacjom. Omawiane treści: Elementy sfery niebieskiej. Struktura i składniki Układu Słonecznego. Struktura i składniki Galaktyki. Struktura Wszechświata. Problem odległości we Wszechświecie. Prawa Keplera.


Seanse dydaktyczne:

KOMETA NAD SZWAJCARSKĄ DOLINĄ – poniedziałek, środa i piątek 9.00

Seans dedykowany uczniom klas 1-3 szkół podstawowych oraz starszym grupom przedszkolnym (5-6 lat). Czas trwania ok. 35 min. Cena: 10 zł/os.

Planetarium zamienia się w statek kosmiczny, którym  Berenika i Jurek udają się w fascynującą podróż po Układzie Słonecznym. Ich pilotem i przewodnikiem jest sam Mikołaj Kopernik. Dzieci z okien statku kosmicznego oglądają Księżyc, Marsa, Jowisza, doświadczają zderzenia z planetoidą.... Po długiej podróży docierają do tytułowej komety.
 

JESTEŚMY GWIAZDAMI – czwartek 9.00,

Seans dedykowany uczniom klas szkół podstawowych. Czas trwania ok. 30 min. Cena: 10 zł/os.

Choć rzadko na co dzień zdajemy sobie z tego sprawę, składamy się z tych samych pierwiastków, z których zbudowane są gwiazdy, mgławice i odległe galaktyki. Co było na początku? Jak powstały pierwiastki? Kiedy powstało życie? Na czym polega ewolucja gwiazd? Na te i wiele innych pytań odpowiadają autorzy seansu.

 

JESTEŚMY GWIAZDAMI – środa 14.30

Seans dedykowany uczniom klas szkół podstawowych. Wersja ze wstępem o aktualnym niebie prowadzonym na żywo. Czas trwania ok. 45 min. Cena: 20 zł/os (bilet normalny), 15 zł/os. (bilet ulgowy).

 

EXPLORE – poniedziałek 14.30, wtorek 14.30 i czwartek 14.30, piątek 14.30

Seans dedykowany uczniom starszych klas szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych. Wersja ze wstępem o aktualnym niebie prowadzonym na żywo. Czas trwania ok. 45 min. Cena: 20 zł/os (bilet normalny), 15 zł/os. (bilet ulgowy).


 

Park Nauki

Ekspozycje:

Ekspozycje Parku Nauki tematycznie dedykowane są dla dzieci ze szkół podstawowych i  młodzieży szkół ponadpodstawowych. Ekspozycja Geofizyka może przyjąć jednocześnie 6 grup po 10 osób, natomiast część Astronomia – 5 grup po 10 osób. Wejście na ekspozycję jest możliwe tylko z przewodnikiem. Usługa przewodnika jest wliczona w cenę biletu. Wizyty na ekspozycjach są doskonałym uzupełnieniem zajęć i seansów dydaktycznych w Sali Planetarium.

 

Ekspozycja Geofizyka – od wtorku do piątku 10.00 i 12.30, dedykowana uczniom starszych klas szkoły podstawowej (6-8) i uczniom szkół średnich

To interaktywna ekspozycja, na której prezentowane są zjawiska związane z sejsmologią i meteorologią. W części Sejsmologia młodzież może przeżyć symulowane trzęsienie Ziemi, wywołać wstrząsy, które zostaną zarejestrowane przez czułe sejsmometry, a także przekonać się dlaczego Ziemię nazywamy niespokojną planetą. Tutaj przy pomocy specjalnych modeli uczniowie zrozumieją czym różnią się fale podłużne od fal poprzecznych. W części Meteorologia uczniowie zobaczą i usłyszą pioruny generowane przez cewkę Tesli, przekonają się czy trudna jest praca prezentera pogody, a w specjalnych pokojach klimatycznych odbędą podróż od koła podbiegunowego po równik. Stanowisko z przyrządami meteorologicznymi będzie doskonałym uzupełnieniem dydaktycznym. Łącznikiem dwóch części ekspozycji jest niemal dwumetrowy ekran kulisty, na którym z kosmicznej perspektywy uczniowie zobaczą Ziemię, wędrówkę kontynentów oraz aktualną pogodę.

Czas zwiedzania wynosi około 1 h 45 minut. Cena 12 zł/os.

 

Ekspozycja Geofizyka dla Początkujących – środa 10.30 i 12.15, dedykowana uczniom młodszych klas szkoły podstawowej (1-5).

Czas zwiedzania wynosi około 1 godzin. Cena 12 zł/os.

 

Ekspozycja Astronomia – od wtorku do piątku 10.00 i 12.15

To interaktywna ekspozycja poświęcona sposobom pozyskiwania informacji o Wszechświecie. Czy astronomowie wykonują swoje doświadczenia w laboratoriach? Nie. W astronomii nie da się zaplanować i wykonać eksperymentu. Można jedynie obserwować to co dzieje się we Wszechświecie i wyciągać wnioski. Na kolejnych stanowiskach uczniowie dowiedzą się dlaczego dla astronomów tak ważny jest wodór, jak zobaczyć niewidoczne, czy groźne jest dla człowieka promieniowanie kosmiczne i jak wystrzelić rakietę, żeby dotarła do celu. Jedną z największych atrakcji tej ekspozycji jest projekcja 3D pozwalająca na spacer wśród gwiazd

W centralnym punkcie ekspozycji znajduje się historyczny projektor Zeissa, który wyświetlał gwiazdy w Planetarium Śląskim przez prawie 63 lata.

Czas zwiedzania wynosi około 1,5 godziny. Cena 8 zł/os. 

 

Ekspozycja Astronomia dla Początkujących – środa 10.30 i 12.15. dedykowana uczniom młodszych klas szkoły podstawowej (1-5).

Czas zwiedzania wynosi około 45 minut. Cena 8 zł/os.

 

Warsztaty:

Warsztaty astronomiczne tematycznie dedykowane są uczniom młodszych klas szkół podstawowych (0-3). Warsztaty odbywają się w poniedziałki i środy o godz. 9.00, 10.00, 11.00, 12.00 i 13.00. Jednorazowo w warsztatach może wziąć udział 25 osób. Warsztaty astronomiczne są doskonałym uzupełnieniem zajęć i seansów dydaktycznych w Sali Planetarium.

 

NIEZWYKŁA NOCNA UKŁADANKA

Warsztaty dla klas 0-1-2 SP. Czas trwania – ok. 45 min. Cena: 8 zł/os.

Co kryje nocne niebo? Czy Wielki Wóz jest gwiazdozbiorem? Jak znaleźć Gwiazdę Polarną? Odpowiedzi na te i inne pytania udzielimy na warsztatach astronomicznych. Dzieci poznają genezę gwiazdozbiorów nawiązującą do mitów i legend; nauczą się rozpoznawać kilka charakterystycznych układów gwiazd i samodzielnie wyznaczą położenie Gwiazdy Polarnej.

 

ALE FAZA! RZECZ O KSIĘŻYCU

Warsztaty dla klas 3-4 SP. Czas trwania – ok. 45 min. Cena: 8 zł/os.

Dlaczego Księżyc świeci? Czy inne planety mają swoje księżyce? Czym jest satelita? Odpowiedzi na te i inne pytania udzielimy na warsztatach astronomicznych. Dzieci dowiedzą się dlaczego Księżyc świeci i dlaczego zmienia się jego wygląd w ciągu miesiąca; nauczą się rozpoznawać fazy Księżyca widoczne z Ziemi na tle gwiazd. 

Stacja Meteorologiczna

Warsztaty w stacji meteorologicznej tematycznie dedykowane są uczniom klas 0-7 szkół podstawowych. Odbywają się w poniedziałki, środy, czwartki i piątki o godz. 9.00, 10.00, 11.00, 12.00 i 13.00. Jednorazowo w warsztatach może wziąć udział 25 osób.

WITAJ W ŚWIECIE POGODY

Warsztaty dla klas 0-1 SP. Czas trwania – ok. 45 min. Cena: 8 zł/os.

Czym jest pogoda? Jak zmierzyć coś czego nie widać?  Odpowiedzi na te i inne pytania udzielimy na warsztatach w stacji meteorologicznej. Uczniowie poznają podstawowe składniki pogody oraz przyrządy którymi się je mierzy. Sami również dokonają swoich pierwszych pomiarów i wspólnie stworzą mapę pogody.

   
TAJEMNICE LATAJĄCEGO BALONU

Warsztaty dla klas 2-3 SP. Czas trwania – ok. 45 min. Cena: 8 zł/os.

Dlaczego balon się unosi? Jak zmierzyć coś czego nie widać? Jak powstają chmury? Odpowiedzi na te i inne pytania udzielimy na warsztatach w stacji meteorologicznej. Uczniowie poznają podstawowe składniki pogody oraz przyrządy którymi się je mierzy. Sami również dokonają swoich pierwszych pomiarów i obserwacji meteorologicznych.

 

LABORATORIUM BADACZA POGODY

Warsztaty dla klas 4-5 SP. Czas trwania – ok. 45 min. Cena: 8 zł/os.

Czym łapiemy deszcz? Czy można włosami zmierzyć wilgotność powietrza? Na czym polega praca meteorologa? Na te i inne pytania odpowiemy na warsztatach, podczas których uczniowie poznają tajniki pracy w stacji meteorologicznej oraz wcielą się w rolę badacza pogody. Poznają mechaniczne i elektroniczne przyrządy meteorologiczne, a także samodzielnie wykonają pomiary kilku składników pogody.

 

O WODZIE W POGODZIE

Warsztaty dla klas 6-7 SP. Czas trwania – ok. 45 min. Cena: 8 zł/os.

Czy meteorologia to nauka o meteorach? Czy z każdej chmury pada deszcz? Jak zmierzyć wilgotność powietrza? Na te i inne pytania odpowiemy na warsztatach, podczas których uczniowie dowiedzą się jak odróżnić opady od osadów atmosferycznych, na ile sposobów mierzy się opady śniegu, jak niebezpieczna jest gołoledź. Uczniowie również wykonają kilka pomiarów składników pogody, korzystając z różnych przyrządów meteorologicznych.

Pliki

  • Oferta obiadów dla grup zorganizowanych w Planetarium - Śląskim Parku Nauki (150,35 KB, PDF) Pobierz