Dla dzieci
Do Planetarium – Śląskiego Parku Nauki zapraszamy też dzieci. Dla najmłodszych proponujemy:
Seanse popularnonaukowe:
Kosmiczne Zoo
Młoda żyrafa Lilo od samego świtu ma muchy w nosie… Dlaczego? Bo twierdzi, że nie ma przyjaciół. Z pomocą Planetarka odkrywa jednak, że nie tylko na Ziemi, ale także na niebie można znaleźć towarzystwo. I to jakie! „Kosmiczne Zoo” to niezwykłe połączenie nauki o kosmosie, pięknych obrazów, a przede wszystkim świetnej zabawy dla całej rodziny!
Zalecany wiek widza: 4+
Kup bilet
Kometa nad Szwajcarska Doliną
Jeden z najpopularniejszych seansów wyprodukowanych w Planetarium Śląskim w nowej odsłonie. Berenika i Jurek zgubili się w Parku Śląskim. Wędrując wśród drzew trafiają pod Planetarium Śląskie, którego budynek zamienia się w gigantyczny statek kosmiczny, którym dzieci udają się w fascynującą podróż po Układzie Słonecznym. Ich pilotem i przewodnikiem jest sam Mikołaj Kopernik. Wraz z nim z okien statku kosmicznego oglądają Księżyc, Marsa, Jowisza, doświadczają zderzenia z planetoidą.... Po długiej podróży docierają do tytułowej komety.
Seans składa się z dwóch części – pierwsza to prowadzona na żywo przez lektora w języku polskim wędrówka po aktualnym niebie. Część druga to projekcja w języku polskim. Angielska ścieżka dźwiękowa dostępna jest po wybraniu w systemie rezerwacji ikony słuchawek.
Zalecany wiek widza: 5+
Kup bilet
Miriady parseków kosmicznej podróży
Miriada to nieco zapomniany grecki liczebnik oznaczający 10 000. Jednak podróż, w którą zabierzemy widzów tego seansu będzie o wiele dalsza. Zwykła wycieczka do kopalni zamieni się w wyprawę do gwiazd. Po drodze poznamy niektóre planety Układu Słonecznego. Przelecimy przez pierścienie Saturna i zobaczymy z bliska księżyce Jowisza, by później wlecieć prosto w ramiona Oriona. Nie zabraknie także wody – związku chemicznego, który we Wszechświecie występuje częściej niż sądzimy.
Zalecany wiek widza: 6+
Kup bilet
Jesteśmy gwiazdami
Choć rzadko na co dzień zdajemy sobie z tego sprawę, składamy się z tych samych pierwiastków, z których stworzone są gwiazdy, mgławice i odległe galaktyki. Co było na początku? Jak powstało życie? Na czym polega ewolucja gwiazd? Na te i wiele innych pytań odpowiadają autorzy seansu, który stał się przebojem planetariów na całym świecie.
Seans składa się z dwóch części – pierwsza to prowadzona na żywo przez lektora w języku polskim wędrówka po aktualnym niebie. Część druga to projekcja w języku polskim. Angielska oraz ukraińska ścieżka dźwiękowa dostępne są po wybraniu w systemie rezerwacji ikony słuchawek.
Zalecany wiek widza: 6+
Kup bilet
Zaczarowany globus
Zaczarowany Globus to przepiękny i angażujący film. Podczas jego oglądania lepiej zrozumiemy funkcjonowanie pór roku związanych z astronomicznymi cechami naszej planety.
Mia jest ciekawą świata dziewczynką spędzającą wakacje u swojego dziadka. Na strychu w jego domu przypadkowo odkrywa tajemniczą machinę astronomiczną. Jednak Edek, wujek Mii, dzięki magicznym mocom urządzenia, podstępem skłania ją do zmian pór roku na Ziemi. Dziewczynka szybko orientuje się, że może mieć to tragiczne konsekwencje dla naszej planety. Czy uda jej się odwrócić zachodzące zmiany?
Zalecany wiek widza: 5+
Kup bilet
The Stellars
IMANI, AKI, i JOHN opuszczają swoją strefę komfortu i wyruszają na decydującą misję mającą na celu ochronę ich wyjątkowego lasu! Treści edukacyjne zawarte w filmie badają podstawy wzrostu roślin, różnorodność środowisk na Ziemi oraz kluczową rolę lasów jako siedlisk. Podkreślają naszą więź z naturą i rolę w jej ochronie, a także wartość metod naukowych w zrozumieniu świata, w którym żyjemy.
Zalecany wiek widza: 6+
Kup bilet
Ekspozycja stała w Parku Nauki – zwiedzanie z przewodnikiem
Geofizyka dla najmłodszych – czas trwania 60 min
Zapraszamy na skróconą, trwającą 60 minut, wersję ekspozycji Geofizyka dedykowaną najmłodszym odbiorcom, na której prezentowane są zjawiska związane z sejsmologią i meteorologią.
Na interaktywnych stanowiskach można przeżyć symulowane trzęsienie ziemi, zobaczyć i usłyszeć prawdziwe błyskawice generowane przez cewkę Tesli, wcielić się w role prezentera pogody. Po wejściu do specjalnych komór, zwiedzający przenoszą się w różne strefy klimatyczne, aby następnie móc zobaczyć kolumnę pogodową generującą zjawiska pogodowe takie jak mgła, chmury, deszcz, śnieg i trąba powietrzna.
Zalecany wiek: 6+
Kup bilet
Astronomia dla najmłodszych – czas trwania 45 min,
Zapraszamy na skróconą, trwającą 45 minut, wersję ekspozycji Astronomia dedykowaną wszystkim tym, dla których Astronomia zawsze wydawała się wiedzą tajemną, w szczególności najmłodszym odbiorcom.
Na Ekspozycji Astronomia dla najmłodszych można popatrzeć przez prawdziwy teleskop, porównać obraz jaki można dostrzec w świetle widzialnym z tym widzianym w podczerwieni, prześledzić życie gwiazd i wybrać się w kosmiczny spacer.
Tutaj znajdziemy również odpowiedzi na pytania : „Którą planetą Układu Słonecznego jest Ziemia?”, „Czym jest jednostka astronomiczna i rok świetlny?”, „Na czym polega grawitacja i jak wpływa na ruch w Układzie Słonecznym?”.
Zalecany wiek: 6+
Kup bilet
Kosmiczne czytanki
|