LXVII Olimpiada Astronomiczna 2023/24

fullhd_logo_mn.png

W roku szkolnym 2023/24 Planetarium Śląskie organizuje zawody LXVII Olimpiady Astronomicznej dla wszystkich uczniów szkół średnich oraz utalentowanych uczniów szkół podstawowych. Tak jak w poprzednich latach, rozgrywana jest ona w trzech etapach.

I etap to rozwiązywanie zadań teoretycznych i obserwacyjnych w domowych warunkach. A zatem w czasie pracy nad zadaniami I i II serii można uzupełniać swoją znajomość arkanów astronomii za pomocą literatury fachowej i Internetu oraz przeprowadzić obserwacje nieba.

II etap to cztery zadania teoretyczne rozwiązywane w czasie egzaminów okręgowych.

III etap to centrale kilkudniowe zawody rozgrywane w Planetarium Śląskim. Tu oprócz zadań teoretycznych rozwiązywane będą też zadania obserwacyjne i na sali planetarium.

Pięciu najlepszych zawodników będzie tworzyć naszą reprezentację na zawody Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki (IOAA), która będzie rozgrywana w sierpniu 2024 w Rio de Janeiro.

Życzymy powodzenia!
Komitet Główny Olimpiady Astronomicznej

Pliki

• Zadania III etapu LXVII Olimpiady Astronomicznej (525,39 KB, PDF) Pobierz