Sukces na Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyk
W Brazylii zakończyła się 17. Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki (IOAA). Nasz zespół zdobył aż 4 srebrne medale oraz jedno wyróżnienie!
Medaliści to Andrzej Maroń z Warszawy, Michał Jagodziński ze Szczecina, Dawid Chudzik z Warszawy oraz Piotr Jędrzejczyk z Krakowa. Wyróżniony został natomiast Krzysztof Nadulicz z Białegostoku. Taki wynik plasuje nas wysoko w międzynarodowej klasyfikacji.
Absolutnym zwycięzcą Olimpiady został tak jak w zeszłym roku Peter Andolšek ze Słowenii. Zdobył on również tytuł najlepszego zawodnika w części praktycznej. Olimpijski konkurs na plakat wygrała reprezentacja Kolumbii. Wśród państw na uwagę zasługuje Iran, który w tym roku zdobył aż 5 złotych medali.
Podczas tegorocznej olimpiady uczestnicy zmierzyli się z serią 11 zadań teoretycznych, na których rozwiązanie mieli 5 godzin. Wśród nich były między innymi zadania związane z czarnymi dziurami, lotami satelitów czy gromadami galaktyk.
W części praktycznej znalazły się dwa zadania z analizy danych. W jednym z nich należało wyznaczyć położenie centrum naszej galaktyki opierając się o obserwacje gromad kulistych. Do części praktycznej należało także zadanie w planetarium, gdzie było trzeba się wykazać znajomością nieba południowego. Ponadto uczestnicy prowadzili obserwacje rozwiązując zadanie z użyciem galileoskopu, oraz używając mapy nieba.
Drużyny na IOAA składają się nie tylko z najzdolniejszych uczniów. Każdemu zespołowi towarzyszą liderzy odpowiedzialni za przygotowanie uczestników. Polską reprezentacją ponownie opiekowali się astronomowie z Planetarium - Śląskiego Parku Nauki: Damian Jabłeka oraz Waldemar Ogłoza. Liderzy są głęboko zaangażowani w edukację i naukę, dzielą się swoją wiedzą z młodszym pokoleniem, pomagając im w osiągnięciu pełnego potencjału.
Wyjazd był w części finansowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Nie byłby jednak możliwy bez wspaniałych sponsorów, który pokryli ponad połowę kosztów biletów lotniczych. Dziękujemy Akademii Kopernikańskiej, Obserwatorium Astronomicznemu Uniwersytetu Warszawskiego oraz Polskiemu Towarzystwu Astronomicznemu.