Replika skafandra Neila Armstronga w Planetarium Śląskim

W czwartek, 19 stycznia o 17:30 w holu naszej placówki stanie replika skafandra, który miał na sobie pierwszy człowiek na Księżycu. Dzięki uprzejmości Konsulatu Stanów Zjednoczonych w Krakowie udało się sprowadzić do Chorzowa jedną z najdokładniejszych kopii ubioru Neila Armstronga.

Powstała ona na podstawie trójwymiarowych skanów 3D oryginalnego skafandra, który znajduje się w Narodowym Muzeum Lotnictwa i Przestrzeni Kosmicznej Smithsonian w Waszyngtonie.

Po krótkiej uroczystości, w której wezmą udział Konsul ds. Prasy i Kultury Konsulatu USA w Krakowie Dolores Prin, Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski oraz Dyrektor Planetarium Śląskiego Stefan Janta, w Sali Projekcyjnej Planetarium Śląskiego odbędzie się specjalny pokaz seansu „Explore”. Poprzedzi go kilkunastominutowa prezentacja na żywo poświęcona misji Apollo 11 i pierwszemu programowi załogowych lotów na Księżyc. Dzięki najnowocześniejszej na świecie aparaturze projekcyjnej zabierzemy naszych widzów na Srebrny Glob.

Wstęp na specjalny pokaz jest wolny. Darmowe wejściówki można rezerwować pod numerem telefonu +48 32 745 04 04 w godzinach od 8:00 do 16:00.

Księżycowy skafander, model A7L stanowił w 1969 roku szczytowe osiągnięcie technologii kosmicznej. Był w stanie utrzymać przy życiu astronautę pracującego w niemal całkowitej próżni, w skrajnych temperaturach wahających się od – 120 stopni Celsjusza w cieniu do 127 stopni Celsjusza w słońcu. Każdy skafander księżycowy był w zasadzie zamkniętym ekosystemem, który był odpowiedzialny za przeżycie ludzi znajdujących się niemal 400 tysięcy kilometrów od Ziemi.

Prezentacji tego niezwykłego modelu towarzyszy wystawa „From the Moon to Mars”, którą można już podziwiać przed wejściem do Planetarium – Śląskiego Parku Nauki.

(Na zdjęciu Buzz Aldrin, Apollo 11, fot. NASA)