Zobacz z nami zaćmienie Słońca

Jeśli tylko pogoda dopisze 25 października będziemy mogli obserwować częściowe zaćmienie Słońca. Zapraszamy na wspólne oglądanie tego zjawiska.
Zjawisko obserwowane z Planetarium Śląskiego rozpocznie się o 11:14, zaś zakończy się o 13:31. Faza maksymalna zaćmienia nastąpi o 12:22, wtedy Księżyc zasłoni prawie połowę średnicy tarczy Słonecznej, co przełoży się na 36% powierzchni naszej najbliższej gwiazdy.

Słońce podczas fazy maksymalnej będzie blisko południa na wysokości 27,5 stopnia. Dokładne godziny oraz wielkość zaćmienia zależą od miejsca obserwacji.

Uwaga! Każde obserwacje Słońca, wiążą się z niebezpieczeństwem utraty wzroku. Należy wykonywać je poprzez specjalne dedykowane do tego filtry, lub metodą projekcji na ekran. Nigdy nie należy przykładać oka do okularu teleskopu, lornetki czy aparatu fotograficznego skierowanego na słońce, niewyposażonego w filtr. Nie sprawdzają się również okopcone kawałki szkła.

Zapraszamy na wspólne oglądanie tego zjawiska. Rozpoczęcie pokazów o 11:00 na dziedzińcu planetarium, na Zegarze Słonecznym. W programie obserwacje Słońca specjalnie przygotowanymi przyrządami. Zarówno przez filtry, metodą projekcji, jak i poprzez dedykowany teleskop słoneczny.

Ponadto będzie prezentowana transmisja z innych obserwatoriów w kraju i na świecie. Samo zjawisko będzie komentowane przez specjalistów, przedstawiających jego istotę oraz wiele ciekawostek z nim związanych.

W razie niepogody przewidziane jest oglądanie transmisji oraz prelekcja na temat zaćmienia. Wstęp jest bezpłatny, ze względów bezpieczeństwa zastrzegamy sobie jednak prawo do ograniczenia ilości osób przebywających jedocześnie w obszarze prowadzenia obserwacji.

Chęć przybycia z grupą zorganizowaną, szkolną lub inną powyżej 10 osób prosimy zgłosić na adres grzegorz@planetarium.edu.pl .

Fot. Wikipedia