15 sierpnia Noc Perseidów z Planetarium Śląskim

Co roku w połowie sierpnia możemy obserwować szczyt aktywności jednego z najbardziej spektakularnych rojów meteorów. Przy odrobinie szczęścia, w ciągu godziny można zobaczyć wtedy na nocnym niebie nawet 100 spadających gwiazd. Po raz pierwszy od czterech lat Noc Perseidów odbędzie się na terenie Planetarium Śląskiego – Parku Nauki.

Tradycyjnie spotykamy się na placu przed Planetarium Śląskim, w pobliżu pomnika naszego wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika. Zapraszamy już od godz. 21.00.

Wspólnym obserwacjom nieba towarzyszyć będzie komentarz astronoma, wicedyrektora Planetarium Śląskiego Damiana Jabłeki. W przerwach wędrówek po nocnym niebie występować będzie zespół Albo i Nie.

Warto przynieść ze sobą kanapki oraz koc do siedzenia lub leżenia. O oczywiście trzymajmy kciuki za piękną pogodę i bezchmurne niebo, bo tylko w takich warunkach można podziwiać spektakl spadających gwiazd.

Udział w Nocy Perseidów jest bezpłatny.

Do Planetarium - Śląskiego Parku Nauki zaprasza Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.

Planetarium Śląskie zostało otwarte w czerwcu po trwającej niemal cztery lata przebudowie i jest obecnie jednym z najnowocześniejszych parków nauki w Europie. Placówka wzbogaciła się o wieżę widokową i nowy, znajdujący się głównie pod ziemią budynek, w którym znajdują się interaktywne stanowiska poświęcone sejsmologii, meteorologii i astronomii. Projekt przebudowy Planetarium Śląskiego opracowała poznańska pracownia Consultor sp. z o.o.