Niebo na weekend 3-5 czerwca

Co zobaczymy na niebie w nadchodzący weekend? Na nową serię "Niebo na weekend" zaprasza Krzysztof Dwornik. 
Jutro Słońce zajdzie o godzinie 20:47. Chwilę później nad zachodnim horyzontem będzie można zobaczyć cienki sierp Księżyca. Należy go szukać na wysokości ok. 20°. Zachód naszego naturalnego satelity nastąpi pół godziny po północy. Gdy nieco się ściemni, na prawo od Księżyca zobaczymy dwie gwiazdy Bliźniąt: Kastora i Polluksa. Jeszcze dalej na zachód, na tej samej wysokości zwróćmy uwagę na jasną Kapellę z konstelacji Woźnicy. Takie położenie gwiazd zimowych mamy na przełomie wiosny i lata.
 
Księżyc szybko wędruje po niebie i w kolejnych dniach warto obserwować zmianę jego położenia wśród gwiazd oraz rozmiaru – sierp będzie coraz grubszy, aby 7 czerwca znaleźć się w pierwszej kwadrze.
Godzinę po zachodzie Słońca, wysoko nad południowym horyzontem będzie świecił jasny Arktur z gwiazdozbioru Wolarza, a w zenicie Wielki Wóz, dyszlem wskazujący wspomnianą gwiazdę.
W tym samym czasie nad wschodnim horyzontem asteryzm Trójkąt Letni będzie już w całości widoczny. Około północy, nad południowo zachodnim horyzontem, będziemy mogli podziwiać gwiazdozbiory: Lutnię, Łabędzia i Orła. Kto będzie w miejscu oddalonym od świateł, z pewnością dostrzeże smugę Drogi Mlecznej przechodzącą przez te konstelacje.
 
53 minuty po północy, już w sobotę, wzejdzie Saturn. Po nim Jowisz o 02:05 i Mars ok. 9 minut później. Kwadrans po godzinie 3 nisko nad wschodnim horyzontem możemy szukać jasnej Wenus.
Oglądana przez teleskop pokaże fazę między kwadrą a pełnią.
 
Jowisz i Mars świecą w Rybach, a Wenus w Baranie, czyli gwiazdozbiorach jesiennych. Nad nimi z pewnością dostrzeżemy Kwadrat Pegaza i Andromedę, a przez lornetkę, słynną galaktykę M31.
Sobotni wschód Słońca nastąpi o godzinie 4:37.