Co mogę zobaczyć w Planetarium?

Do Planetarium - Śląskiego Parku Nauki każdego dnia serdecznie zapraszamy zarówno klientów indywidualnych jaki i grupy zorganizowane do odwiedzenia naszych ekspozycji oraz skorzystania z seansów i atrakcji Śląskiego Parku Nauki. A co można zobaczyć? Oto skrócony przewodnik po Planetarium!

NA CO DZIŚ MOGĘ PÓJŚĆ?

Jeśli dziś to doskonały dzień na odwiedzenie Planetarium – zachęcamy do kliknięcia https://www.planetarium.edu.pl/rezerwacja/termin.html i zarezerwowania sobie miejsca na dany seans, ekspozycję lub atrakcję. Tu też zobaczą Państwo dostępność oraz będą mogli kupić sobie bilet na nadchodzące dni. Oczywiście bilety dostępne są także w kasach, więc jeśli są już Państwo w Parku Śląskim – zapraszamy do nas!

CO ZOBACZĘ W PLANETARIUM – ŚLĄSKIM PARKU NAUKI?

Sala Planetarium

Do Sali Planetarium zapraszamy na seanse, puszczane na 23-metrowym ekranie sferycznym.

W poniedziałek, środę, czwartek i piątek 10:30, 12:00, 13:30 prezentujemy seanse dedykowane dzieciom od 6 roku życia. O 15:00, 16:30, 18:00 zaś te przeznaczone dla młodzieży i osób dorosłych. (Oczywiście we wszystkich seansach każdy znajdzie coś dla siebie.) Większość seansów składa się z dwóch części – pierwsza to prowadzona na żywo przez lektora w języku polskim wędrówka po aktualnym niebie. Część druga to projekcja w języku polskim. Czas trwania seansu to około 45 min.

Listę seansów wraz z opisami oraz dostępne terminy znajdą Państwo tutaj: https://www.planetarium.edu.pl/index/seanse.html

Ekspozycje Parku Nauki

W Planetarium – Śląskim Parku Nauki znajdują się dwie ekspozycje stałe – Geofizyka oraz Astronomia. W poniższym linku znajdą Państwo opisy każdego z nich wraz z dostępnymi terminami.

Oprócz standardowego zwiedzania, w wakacje przygotowaliśmy także specjalny program tych ekspozycji:

Astronomia dla najmłodszych: skrócona wersja ekspozycji Astronomia, dedykowana wszystkim tym, dla których Astronomia zawsze wydawała się wiedzą tajemną, w szczególności najmłodszym odbiorcom. To świetna okazja, aby prześledzić życie gwiazd, wybrać się na kosmiczny spacer, czy spojrzeć przez prawdziwy teleskop. Chociaż tematyka jest naukowa, Przewodnicy przekazują wiedzę w sposób prosty i zrozumiały odpowiedni dla osób powyżej 6 roku życia.

Geofizyka dla najmłodszych: skrócona wersja ekspozycji Geofizyka, dedykowana najmłodszym odbiorcom, na której prezentowane są zjawiska związane z sejsmologią i meteorologią. Na interaktywnych stanowiskach można przeżyć symulowane trzęsienie ziemi, zobaczyć i usłyszeć prawdziwe błyskawice  generowane przez cewkę Tesli, wcielić się w role prezentera pogody. Po wejściu do specjalnych komór, zwiedzający przenoszą się w różne strefy klimatyczne, aby następnie móc zobaczyć kolumnę pogodową generującą zjawiska pogodowe takie, jak mgła, chmury, deszcz, śnieg i trąba powietrzna.

Oprócz tego oczywiście zapraszamy do skorzystania z naszych wyjątkowych atrakcji:

Symulator Lotów Kosmicznych:

406 kilometrów – na taką wysokość zabiera pasażerów pięć ultranowoczesnych symulatorów lotu. Jednoosobowe kapsuły mają możliwość obrotu we wszystkich kierunkach, fotele zostały wyposażone w siłowniki, a kosmiczni turyści w czasie lotu korzystają z gogli VR. To wszystko sprawia, że odczucia z wirtualnego lotu do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej są niezwykle realistyczne. Pasażerowie doświadczają drgań, przeciążeń, a także chwilowo, stanu nieważkości. Lot symulatorem to także niezwykła okazja do tego, by zobaczyć z lotu ptaka Park Śląski i otoczenie Planetarium – Śląskiego Parku Nauki.

Camera Obscura:

Winda Camery Obscury wyjeżdża spod ziemi i zabiera zwiedzających na wysokość 25 metrów. Znad linii drzew otaczających Planetarium – Śląski Park Nauki widać panoramę Parku Śląskiego i otaczających go miast. W pogodne dni można zobaczyć także góry. Wieża w Planetarium – Śląskim Parku Nauki nie jest jednak zwykłym punktem widokowym. Na pasażerów windy czeka na szczycie niespodzianka, która jest związana z bardzo starym instrumentem optycznym, z którego korzystał sam Leonardo DaVinci…

Ponadto w czasie wakacji odbędą się także ciekawe wydarzenia:

31.08.2024 - Koncert Marty Król oraz Pawła Tomaszewskiego – koncert w ramach cyklu „GwJAZZdy w Planetarium”.

7.09.2024 - VinylFest - wielka giełda płyt winylowych oraz specjalne pokazy muzyczne.

14.09.2024 - NASA Observe The Moon Night - noc obserwacji Księżyca. W ramach wydarzenia wykłady, specjalny seans oraz warsztaty dla dzieci.

Do zobaczenia w Planetarium!

Najbliższe terminy

W najbliższym czasie nie posiadamy terminów na wydarzenie "Co mogę zobaczyć w Planetarium?" dostępnych w sprzedaży internetowej.