LXVIII Olimpiada Astronomiczna 2024/25

Już niedługo rozpocznie się kolejna, LXVIII edycja Olimpiady Astronomicznej, organizowanej tradycyjnie przez Planetarium Śląskie. Jak zwykle zapraszamy do udziału uczniów szkół średnich wszystkich typów do startu w zawodach.

Na początku września opublikujemy treść zadań pierwszej serii I etapu oraz rozpoczniemy rejestrację zawodników. Zgodnie z regulaminem zadania pierwszego etapu rozwiązuje się w warunkach domowych, a więc swobodnie można się w tym czasie doszkolić korzystając z książek czy Internetu.

Na przysłanie rozwiązań pierwszej serii będziesz mieć około miesiąca czasu. Następnie otrzymasz drugą serię zadań i znowu będziesz mieć około miesiąca na ich pokonanie.

Elementem pierwszego etapu są też zadania obserwacyjne, których treść prezentujemy poniżej. Możesz wykorzystać końcówkę wakacji czy ciepłe jesienne wieczory aby rozwiązać jedno z nich. Rozwiązania przedstawisz wraz z drugą serią zadań w połowie listopada.

O awansie do II etapu zdecyduje suma punktów zdobytych w obu seriach.

Podejmij wyzwanie i zostań olimpijczykiem!

Serdecznie zapraszamy!

sponsorzy_2.png