OFERTA DYDAKTYCZNA W ROKU SZKOLNYM 2018 / 2019

Od dnia 1 lipca 2018 r. Planetarium Śląskie jest zamknięte na czas modernizacji i rozbudowy, która potrwa do końca 2020 roku. Planetarium jednak będzię prowadziło swoją działaność dydaktyczną.

Przyjedziemy do Was z mobilnym planetarium!

Mobilne planetarium pozwala na prowadzenie zajęć dydaktycznych dla grup do ok. 25 osób w pompowanej kopule o średnicy 5 m. Możliwe jest prowadzenie lekcji astronomii pod sferycznym niebem, podobnie jak w dużym planetarium z zachowaniem wrażenia przestrzeni. Pamiętajmy, że pokazy w planetarium nie tylko budują wiedzę o otaczającym nas Wszechświecie, ale także rozwijają umiejętność prowadzenia obserwacji i abstrakcyjnego myślenia, pokazują trójwymiarowość otaczającego nas świata i jednocześnie pobudzają wyobraźnię.

Zajęcia w planetarium mobilnym to możliwość pokazania dzieciom i młodzieży zjawisk i procesów przyrodniczych (astronomicznych), które w ich naturalnym środowisku występują, ale są trudno dostrzegalne ze względu na czas obserwacji i czas trwania tych zjawisk.

Dzięki planetarium mobilnemu, możliwe jest przeprowadzenie zajęć dydaktycznych bezpośrednio w w przedszkolu, szkole, domu kultury, bibliotece lub innej placówce dysponującej odpowiednio dużą salą. Zapraszamy do zapoznania sie z naszą ofertą i do zobaczenia u Was!

Jednolekcyjne zajęcia dydaktyczne w mobilnym planetarium:

Niebo w zasięgu ręki Orientacja na sferze niebieskiej (widnokrąg, zenit, kierunki świata). Gwiazdy i gwiazdozbiory. Obrót sfery niebieskiej. Układ Słoneczny i jego składniki. Miejsce Ziemi w Układzie Słonecznym. Obiekty mgławicowe i odległe galaktyki.

Dwulekcyjne zajęcia dydaktyczne w mobilnym planetarium:

Królestwo planet (SP I – III)

Orientacja na sferze niebieskiej (widnokrąg, zenit, kierunki świata). Gwiazdy i gwiazdozbiory. Wielki i Mały Wóz. Zodiak. Słońce. Układ Słoneczny i jego składniki: planety, księżyce, planetoidy, komety. Miejsce Ziemi w Układzie Słonecznym.

A jednak się kręci (SP IV – VI)

Orientacja na sferze niebieskiej (widnokrąg, zenit, wyznaczanie kierunków świata). Gwiazdy i gwiazdozbiory. Zmiany położenia Słońca nad widnokręgiem w ciągu doby i w ciągu roku. Miejsca wschodu, górowania i zachodu Słońca w ciągu dnia i w różnych porach roku.

Fascynujący kosmos (szkoły ponadpodstawowe)

Orientacja i elementy sfery niebieskiej (równik i południk niebieski, ekliptyka, zenit, oś świata). Struktura i składniki Układu Słonecznego. Struktura i składniki Galaktyki. Struktura Wszechświata. Problem odległości we Wszechświecie.

Seanse dydaktyczne dla dzieci:

Z wizytą u Pana Twardowskiego

Dawno, dawno temu, na planecie zwanej Ziemią mieszkał sobie pewien szlachcic… Nazywał się Twardowski. Pod koniec życia przeniósł się na Księżyc, gdzie przebywa do dziś. Seans zabiera nas w podróż do Pana Twardowskiego, który odkryje przed nami tajemnice Srebrnego Globu. Dowiemy się też dlaczego szlachcic ów zamieszkał tak daleko od Ziemi.

W ofercie posiadamy także zajęcia warsztatowe dla dzieci i młodzieży:

 • O Układzie Słonecznym...
 • O pogodzie...
 • O niebie...
 • Rezerwacja mobilnego planetarium:

  Telefonicznie w dni powszednie od godz. 8.00 do 14.30
  tel. 32 745 27 29 (od 17 września 2018 r.)

  Cennik:

  • warsztaty 6,00 zł

  Kontakt:

  rezerwacja@planetarium.edu.pl
  sekretariat@planetarium.edu.pl